Porównaj cechy tasiemca uzbrojonego i glisty ludzkiej

Pobierz

Samica składa na dobę 200000 jaj, wydostają się na zew.. D. chełbi i ukwiału 6.. Dojrzałe człony tasiemca z zapłodnionymi jajami odrywają się i są wydalane z kałem.. Kliknij i odpowiedz.W Polsce występowanie glisty ludzkiej przez różnych badaczy szacowane jest od 1 do 18%, a u niektórych ludzi 40-50%.. Jest poważniejszym pasożytem niż owsiki.. cewki Malpighiego.. Po tym czasie może dojść do samowyleczenia, ale częściej - niestety - w tym samym czasie dochodzi do ponownego zarażenia.Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) należy do grupy pasożytniczych nicieni jelitowych.. (jakieś dwa przykłady ) 3.. 5.Wskaż charakterystyczne cechy koralowców tworzących rafy koralowej.. (0-3) Cecha Tasiemiec uzbrojony Glista ludzka Kształt ciała Rozmnażanie Wnętrze ciała Grupa A Bezkręgowce Poniższy test składa się z 20 zadań.1.Jeżeli każdą cechę warunkują dwa allele , z których jeden pochodzi od ojca ,a drugi od matki ,to jakie gamety wytworzy organizm o genotypie Bb.. Cecha.. Przyczyną choroby może być inwazja tasiemca uzbrojonego, nieuzbrojonego bąblowca czy innych tasiemców.. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć długość nawet 15-52 cm.. W jelicie cienkim człowieka glista może przeżyć ok. 1 roku.a) węgorek octowy b) glista ludzka c) owsik ludzki d) włosień kręty 7) Jaja tego pasożyta znajdują się w glebie, owocach, warzywach i wodzie..

Porównaj cechy tasiemca nieuzbrojonego i glisty ludzkiej.

Gamety:.. 2.Zaznacz prawidłowe zakończenie zdania: Organizm heterozygotyczny wytwarza: -jeden rodzaj gamet zawierających geny dominujące.. Rozwój jaja do wągra odbywa się w przewodzie pokarmowego żywiciela pośredniego.Znasz odpowiedź na pytanie: Porównaj cechy tasiemca nieuzbrojonego i glisty ludzkiej?. Problem stanowią też różne, polecane w sieci metody leczenia!Cykl rozwojowy glisty ludzkiej.. Wymień charakterystyczne cechy parzydełkowców.. Cykl rozwojowy glisty ludzkiej: pasożyt, bytuje w jelicie cienkim człowieka, jest rozdzielnopłciowa, samice są większe 20-40 cm, ciało mają wyprostowane, a samce są mniejsze do 14cm.. narząd wydalniczy niektórych bezkręgowców (np. pierścienic), zbudowany zwykle z orzęsionego lejka zbierającego produkty przemiany materii oraz kanalika usuwającego je na zewnątrz ciała.. 3.Uzasadnij że parzydełkowce są zwierzętami o promienistej symetrii ciała.. Polub to zadanie.. Rozdział: Cykl rozwojowy płazińców, który zawiera galerię ilustracji dotyczących cyklu rozwojowego tasiemca nieuzbrojonego oraz ciekawostkę 5.tasiemca nieuzbrojonego - żywiciel pośredni (mięso wołowe) d) Przystosowania tasiemca uzbrojonego do pasożytnictwa : Narządy czepne (haczyki i przyssawki), wchłania pokarm całą powierzchnią ciała ( brak układu pokarmowego), oddycha beztlenowo (fermentacja), obojnactwo , samozapłodnienieCykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego..

Porównaj układ pokarmowy tasiemca i glisty ludzkiej .

Średnia :Robaki pasożytnicze.. Niepożądani lokatorzy zadomawiają się najczęściej u właścicieli psów i kotów.. Ponadto samice osiągają rozmiar nawet do 40 cm.. Glista ludzka, owsiki, Giardia lamblia, tasiemce to są pasożyty, którymi potencjalnie możemy się zarazić.. Wymień 4 charakterystyczne cechy pierścienic.. Rezerwuarem i tzw. żywicielem ostatecznym tasiemca jest człowiek.. W ten sposób można odróżnić samicę od samca.. Narządy rozrodcze samca są nieparzyste - jądro, nasieniowód i przewód wytryskowy, a samicy parzyste - dwa jajniki, dwa jajowody i .3.. 6.Wymień przedstawicieli płazińców i nicieni .1.. Ilustracja przedstawia dwa różowe nicienie, glisty ludzkie.a) z powodu obojnactwa b) spowodowane jest to brakiem układu pokarmowego c) spowodowane jest to niedostępnością tlenu d) zwiększa to szanse na przetrwanie 10) Do płazińców należą: a) tasiemiec uzbrojony, glista ludzka b) wypławek tygrysi, tasiemiec nieuzbrojony c) tasiemiec uzbrojony, węgorek octowy d) tasiemiec, nieuzbrojony .Cykl rozwojowy glisty ludzkiej na tym etapie jest bardzo szybki - trwa zaledwie 60-70 dni.. 75 pkt za rozwiązanie + 38 pkt za najlepsze rozwiązanie - 4.5.2015 (9:26) - przydatność .• Glisty można znaleźć zarówno w przewodzie pokarmowym, jak i we krwi, ale tasiemce występują głównie w przewodzie pokarmowym..

(0-1) Żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego jest A. krowa.

Ciało parzydełkowców ma symetrię promienistą….Nicienie pasożytnicze - glista ludzka Glista ludzka, która może pasożytować nawet w organizmie miliarda ludzi.. Uważa się, że glista ludzka podobnie jak owsica - znacznie częściej dotyczy dzieci.. Samice dorastają do 40 cm, samce są krótsze i osiągają długość od 10 do .1.Wyjaśnij na czym polega rola gąbek jako filtratorów.. Glisty żyją w naszym organizmie ok. 12-17 miesięcy.. - MidBrainartPasożyt glisty ludzkiej należy do grupy nicieni.. 4.Omów korzystając ze schematu przemianę pokoleń u chełbi modrej.. Powodem zarażenia jest przedostanie się jaj glisty do jelit człowieka, z których w odpowiednich warunkach wykluwają się .Rokowania i powikłania tasiemczyc.. Glista ludzka żywi się nabłonkiem niszczonej ściany jelita i substancjami zawartymi w treści jelitowej.. -dwa rodzaje gamet zawierających po jednym allelu.. (0-1) Tkanką nazywamy zespół .. a) tasiemiec uzbrojony b) glista ludzka c) włosień spiralny d) owsik ludzki 8) Jednym z objawów tej pasożytniczej choroby jest bardzo wysoka gorączka, ponad 40 stopni.19.. pokaż więcej.. Oceń tę odpowiedź: Oceń to zadanie.. Rozdział: Tasiemce - robaki pasożytnicze, który zawiera rysunek tasiemca uzbrojonego z opisem budowy zewnętrznej, zdjęcie tasiemca bąblowca oraz ciekawostkę 4..

z kałem żywiciela.Porównaj tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego.

Uzupełnij zdanie.. -jeden rodzaj ga,et zawierających geny .metanefrydium.. Objawy zakażenia często są niespecyficzne i trudno o właściwą diagnozę.. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez spożycie surowego mięsa.. Obok zdań zawierających prawdziwe informacje wpisz literę P, a obok zawierających fałszywe informacje - literę F. (0-2) Parzydełkowce występują tylko w postaci polipów….. Z reguły przebieg zachorowań jest bezobjawowy.Zadanie: opisz cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego i cykl życiowy glisty ludzkiej proszę o obszerne odpowiedzi na powyższe tematy z góry Rozwiązanie: 1 tsiemiec uzbrojony ma narządy czepne w postaci przyssawek lub przyssawek i haczyków , aGlista ludzka jest rozdzielnopłciowa, samice mogą mieć do 40 cm długości i są dłuższe od samców, których długość zawiera się w granicach 10-32 cm.. Charakterystyczna cecha budowy zewnętrznej tasiemca i glisty ludzkiej?. Zapobieganie tasiemczycom.. człowiek.. narządy wydalnicze owadów, wijów i niektórych pajęczaków, uczestniczą w usuwaniu z jamy ciała zbędnych .A.. 2010-04-13 20:17:53Porównaj cechy glisty ludzkiej i tasiemca uzbrojonego -tryb życia -symetria ciała -Kształt ciała -kształt ciała w przekroju -członowanie -część ciała -narządy czepne -Pokrycia ciała -Układ pokarmowy -Układ krwionośny -wnętrze ciała -Układ oddechowy -Sposób oddychania -Płciwość -Liczba produkowanych jaj -liczba żywicieli - Występowanie w postacie dorosłej :P1.. B. owsika i ukwiału.. Wymień 4 przystosowania tasiemca uzbrojonego do pasożytniczego trybu życia (jak najkrócej to z kartkówki ) />2.. Ma to związek z wkładaniem przez dzieci do ust brudnych rąk i palców oraz z brakiem wiedzy na temat odpowiedniej higieny osobistej.Glista ludzka, owsiki, lamblia, tasiemce - te pasożyty atakują najczęściej!. Uzupełniona tabela poniżej:Porównywane cechy TASIEMIEC UZBROJONY TASIEMIEC NIEUZBROJONYCechy różnią Odpowiedź na zadanie z Puls życia 6Ciało tasiemca składa się z łańcucha spłaszczonych członów i głowy z przyssawką, albo z haczykami (tasiemiec uzbrojony), którymi przyczepia się do ściany jelita.. Ryzyko zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym pojawia się po spożyciu surowego mięsa wołowego.. Tasiemczyce są grupą chorób pasożytniczych, które spowodowane są spożyciem jaj różnych gatunków tasiemców.. Po tym czasie są już dojrzałe płciowo i zaczynają składać jaja.. • Glisty mają kompletny układ pokarmowy, ale nie mają tasiemca..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt