Środki stylistyczne - sprawdzian klasa 8

Pobierz

Klasa 8, temat: Wybrane środki stylistyczne - infografika; E-ćwiczenia - zestaw do tematu dostępny pod linkiem Zobacz materiały dodatkowe na końcu lekcji Scenariusz lekcji powtórzeniowej.. Góry nad wodą klęczą jak praczki, Pełzną owieczki-białe robaczki, Młoda kobieta gałązki ścina, Śpiewu jej pełna dolina.. Przeczytaj informacje: Środki stylistyczne albo inaczej środki artystycznego wyrazu mają na celu wywołanie określonego efektu u odbiorcy.. Szybko .Super!. Onomatopeja (dźwiękonaśladownictwo) 8.. Następnie odnajdziesz te cechy w wybranych utworach.Środki stylistyczne.. I wiatr światło mu gasi, i już nie ma siły.. Nastepnie zaznacz prawidłową odpowiedź.. Podkreślony fragment wiersza, to: a) ożywienie b) porównanie c) epitetŚrodki stylistyczne, test z języka polskiego.. W języku polskim (i nie tylko) jest rdzeniem wielu wyrazów, również .E-podręcznik Bliżej słowa.. Dla niewidzialnych królów czy niedźwiedzi.. Filmy.. z jednej strony Syreny, z drugiej strony Scylle.. Lalki są żywe, wesołe i nieszczęśliwe.. Żeby nie zgubić się w trawach, jak w borze.. EPITET - to tyle co określenie; określa cechę przedmiotu albo stosunek wypowiadającego do przedmiotu; występuje najczęściej w postaci przymiotników, rzadziej zaś w postaci imiesłowów, np.: "szklana równina".Zacznij uczyć się Środki stylistyczne (egzamin 8-klasisty)..

Środki stylistyczne Przebij balon.

Materiał pozwoli ci utrwalić wiadomości z zakresu cech rodzajowych dramatu.. 3) Nadanie przedmiotom, zjawiskom lub pojęciom abstrakcyjnym cech istot żywych.. Animizacja (ożywienie) 12.. Personifikacja (uosobienie) 10.. Rozpocznij test.. Cele: znam rodzaje literackie i ich cechy, znam gatunki literackie, ich cechy i przykłady, znam środki stylistyczne ich funkcje.. Zdrobnienie 11.. Śrdoki dydaktyczne: - lista najpopularniejszych środków stylistycznych z definicjami - plansza do gry, kostki, pionki - karteczki z cytatami IV.klasa 8a,8c Temat: Gatunki i rodzaje literackie.. "Oddzielili cię, syneczku" to:Środki stylistyczne - test sprawdzający wiedzę i umiejętności, klasa VIII.. W tabelkach z NaCoBeZu skorzystałam z grafik pani Danuty Sterny, dziękuję Staram się przestrzegać praw autorskich, ale jeśli zauważysz, że skorzystałam z Twoich materiałów bez odpowiedniej wzmianki, daj mi znać!. to uzywane w literaturze sposoby ksztaltowania jezyka literackiego, ktore odrozniaja go od jezyka codziennej komunikacji.- powtórzenie podstawowych środków stylistycznych b) umiejętności: - ćwiczenie w ropoznawaniu środków stylistycznych II.. Oceń prawdziwość podanych stwierdzeń, w odniesieniu do całego utworu Dziady cz. II..

Środki stylistyczne i ich funkcje.

Które z poniższych wyrażeń i zwrotów zaliczamy do animizacji?. Wybierz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F - jeśli jest fałszywe.bardziej rozbudowany, pojawia sie w poezji epickiejSrodki stylistyczne - 6 klasa powtorka - Srodki stylistyczne - Srodki stylistyczne - definicja - Srodki stylistyczne w wierszu.. Powtórzenie 7.. Rozpocznij test.ŚRODKI STYLISTYCZNE - karta pracy Przeczytaj i powtórz wiadomości o środkach stylistycznych - str. 327-329 w podręczniku.. Klasa 4 Polski.. I z góry spływa kolor po kolorze.. Peryfraza (omówienie) 6. znowu wesół i pełen wesołej odwagi.ŚRODKI POETYCKIE - SPRAWDZENIE WIADOMOŚCI W KLASIE V 1.Osoba mówiąca w wierszu to a) podmiot liryczny b) narrator c) autor 2.Określenie rzeczownika w poezji to a) symbol b) epitet c) rym 3.We fragmencie wiersza Józefa Ratajczaka pt. "Lalki" podkreśl pięć epitetów.. 23 pytań Język polski martaj.. METAFORA, 2) Zestawienie ze sobą dwóch członów na zasadzie podobieństwa, za pomocą wyrazów "jak", "jakby".. Przed Wami zestawienie środków poetyckich.. Mają też na celu wywołać u czytelnika określone emocje, pobudzić jego wyobraźnię.. a długi rosną b biały jak gołąb c wiatr wieje d budzą się wspomnieniaJak żeglarz, w archipelag gdy wpłynie zawiły.. Lalki mają bardzo smutne miny, kiedy sypią się z nich trociny.Lekcje z OK to przede wszystkim cele i NaCoBeZu To i wiele innych materiałów umieściłam wlaśnie tu..

Środki stylistyczne w języku polskim.

Trzeba je znać gdy chce się dokładnie zinterpretować wiersz.Test: Środki stylistyczne w prozie i poezji.. Jak już dobrze wiecie, używane są przez poetów w poezji, aby wydobyć kunszt języka i przekazać prawdy, które nie są oczywiste.. 8 kwietnia 2020 r. Temat: Przed egzaminem: Środki stylistyczne.. Klasa 7 Klasa 8 Polski.. A ludzie idą ścieżką, tacy mali.. Metody i fomy pracy: - podająca - gra dydaktyczna - praca w grupach III.. to wyraz naśladujący dźwięki i odgłosy naturalne, w tym dźwięki wydawane przez zwierzęta.. Dzbany złota, Czerwone wina w osinowej miedzi.. (…) a nagle gwiazda wzejdzie na niebios równinie.. Czas na odpowiedź: 10 sekund.. 1) Epitet a) cudowna pogoda b) jasne jak słońce c) słońce się śmieje d) piękna niczym wschód słońca 2) Epitet a) telefon podskakuje b) telefon wibruje c) nowoczesny telefon d) telefon leżał niczym plażowicz na leżaku 3) Ożywienie a) utworzyły się zaspy śniegu b) pada śnieg c) bałwan mrugnął do .Test wiadomości ze znajomości środków poetyckich Przeczytaj uważnie podany fragment wiersza.. Metafora (przenośnia) 9.. Powtórzenie.. Dzisiaj powtórka z teorii literatury.. Są wyrazem dbałości o świeżość, niezwykłość oraz sugestywność wysłowienia.1 Karta pracy - kl. IV i V środki stylistyczne (utrwalenie wiadomości) Imię i nazwisko Przeczytaj uważnie tekst wiersza, a następnie wykonaj polecenia z nimi związane i odeślij na adres : Powodzenia!Szybka powtórka przed egzaminem..

Środki stylistyczne Teleturniej.

1.Środki stylistyczne - karta pracy Rozwiąż krzyżówkę: a. ANAFORA, b. PORÓWNANIE, c.. Środki poetyckie - Edublog SP-GRABLEWO-EZ.. Treść.. Klasa 5 Klasa 6 Polski.Środki stylistyczne 1. to używane w literaturze sposoby kształtowania języka literackiego, które odróżniają go od języka codziennej komunikacji.. i żeglarz krzyknie "Gwiazdo" i w gwiazdę popłynie.. Hiperbola (wyolbrzymienie) 4.. Test sprawdza znajomość środków stylistycznych w klasie V.. Porównanie 3.. Wykonaj polecenia.. Powtórzę i utrwalę wiedzę z zakresu poznanych rodzajów literackich: liryki, epiki i dramatu.. Test dotyczące środków stylistycznych, występujących w prozie i poezji, przydatny do egzaminów typu egzamin gimnazjalny, matura POLECAM:-) #srodkistylistyczne #tropy #literackie #poezja.Język polski (grudzień 2020 r.) Temat 31.. AntytezaW filmie zostały omówione następujące środki stylistyczne: epitet, oksymoron, metafora, ożywienie, uosobienie, porównanie, porównanie homeryckie, pytanie ret.Środki stylistyczne: •pytanie retoryczne •antyteza •zgrubienie, zdrobnienie •neologizm •anafora, epifora •apostrofa •peryfraza, eufemizmŚrodki stylistyczne.. Moi drodzy!. 4) nadanie wyrazom znaczeń pieszczotliwych.Środki stylistyczne - Test.. Środki poetyckie.. Świadomy czytelnik powinien znaćDrodzy Uczniowie, w tym filmiku wyjaśniam, czym są środki poetyckie i wskazuję, jak należy je rozpoznawać.cliparty - domena publiczna W poezji dominują metafory czyli przenośnie, bo przecież o emocjach i przeżyciach trudno mówić wprost.. Strona 6 z 25 Zadanie 6.. Ucz się słówek, pojęć i innych materiałów, korzystając z fiszek, gier innych narzędzi edukacyjnych.wyraz określający rzeczownik, np. "brzydkie kaczątko", "słodki cukierek", "niebezpieczny bandyta", "tętniące myśli".. Rodzaje literackie - powtórzenie i utrwalenie wiadomości..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt